Rodzaje podnośników do transportu poziomego
Transport poziomy wykorzystywany jest głównie w budownictwie, przemyśle i rolnictwie. Służy do przemieszczenia różnego rodzaju towarów, materiałów budowlanych i sprzętu z powierzchni ich składowania na wyznaczone wcześniej miejsce (na przykład: plac budowy). Sprawdźmy, jakie rodzaje środków do transportu poziomego możemy wyróżnić.
Co to jest przenośnik?
Sprzęt służący do przemieszczania ładunków usprawnia działania, a także zwiększa bezpieczeństwo pracowników, którzy nie muszą dźwigać materiałów samodzielnie. Biorąc pod uwagę możliwy sposób przewożenia ładunków, urządzenia transportowe dzielą się na mechaniczne oraz ręczne. Przenośniki wykorzystamy nie tylko na budowie, ale także w składowiskach, magazynach czy kopalniach. Te urządzenia pozwalają na transport materiałów o różnorodnych formach: od sypkich i drobnych, po kostkowe czy bryłowe. Poza przenośnikami poziomymi wyróżniamy również przenośniki pionowe i pochyłe.
Uniwersalne, wytrzymałe i oszczędne
Obecnie wyróżnić możemy takie przenośniki do transportu poziomego jak:
- przenośniki taśmowe (przemieszczają ładunki za pomocą cięgna – w tym wypadku taśmy; są przeznaczone do transportu materiałów sypkich oraz ładunków takich jak: kartony, worki czy skrzynki; przenośniki taśmowe dzielimy na przenośne, stałe i przewoźne, warto także zwrócić uwagę, że taśma w tych urządzeniach może poruszać się w jednym lub dwóch kierunkach),
- przenośniki rolkowe (użyteczne i uniwersalne; sprawdzą się w większości zakładów produkcyjnych),
- przenośniki łańcuchowe (przeznaczone są do transportu ładunków o dużej masie; ładunki transportowane są na tak zwanych cięgnach łańcuchowych; ten rodzaj przenośników wyróżnia się głównie cichą pracą, energooszczędnością, niskimi kosztami serwisu czy w końcu możliwością transportu różnego rodzaju materiałów),
- przenośniki zgarniakowe (wykorzystywane do transportu zboża, granulatów czy nasion; są pyłoszczelne)
- przenośniki ślimakowe (mogą transportować różnorodne produkty przemysłowe oraz rolne; wydajne i bezawaryjne – są w stanie pracować w ciężkich warunkach, choć maksymalna odległość ich transportu nie przekracza 40 m).
Nasza firma zajmuje się budową przenośników do transportu poziomego oraz pochyłego. Poza tym oferujemy możliwość indywidualnych, spersonalizowanych zamówień przenośników łańcuchowych (w ich skład wchodzą, chociażby: dodatkowe zabezpieczenia czy wybrana kolorystyka konstrukcji).